Ekonomi

Japonya beklenenden fazla büyüdü

Japonya Ekonomi Bakanı Shigeyuki Goto, Japonya’nın nominal GSYİH’sının 570.1 trilyon yen ile rekor seviyeye ulaştığını söyledi. GSYİH ilk kez salgın öncesi zirvesini aştı.

2023 yılının ilk çeyreğinde GSYİH bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 arttı. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 büyüdü.

Ekonomistler, GSYİH’nın yıllık yüzde 0,7 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 artmasını bekliyorlardı.

BNP Paribas’ın baş ekonomisti Ryutaro Kono, GSYİH verilerinin açıklanmasından önceki Mart ayına kadar geçen üç ayda, Japonya’yı ziyaret eden turistlerin harcamalarının “hızlı bir şekilde toparlandığı ve yurt içi harcamaların hızla toparlandığı görülüyor” dedi.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, ekonomiyi alt üst eden iki buçuk yıllık ağır Kovid kısıtlamalarının ardından ekim ayında kapılarını tamamen yabancı turistlere açtı.

Ekonomistler, restoranlar ve oteller de dahil olmak üzere hizmet bölümü merkezli özel tüketimdeki artışın dış ticaretten kaynaklanan olumsuz etkiyi telafi etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Veriler, küresel ekonominin yavaşlaması ve yenin geçen yılın düşük seviyelerinden toparlanması nedeniyle mal ve hizmet ihracatının yüzde 4,2 oranında daraldığını gösterdi.

saruhanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu