Ekonomi

Çukurova’da Buğdayın Başakları Sarıya Döndü Üretici Yağmurlarla Gülümsedi

Çukurova’da buğday başakları sapsarı oldu, üretici yağmurlara sevindi

ADANA – Adana’da bu yıl kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşayan buğday üreticisi son yağışlarla birlikte gülerken, kulaklar dönmeye başladı.

Türkiye’nin üretim merkezlerinden Adana’da arpa ve buğday tarlaları nisan yağmurlarıyla canlandı. 193 bin dekar buğdayın, 10 bin dekar arpanın ekildiği Çukurova bölgesinde, Adana Kozan’da ilk hasata günler kaldı. Son yağışlarla kendine gelen tarlalarda buğday başakları sararırken, çiftçiler hasat için geri sayıma başladı.

İlçede 100 bin tonluk bir rekolte beklentisi olduğunu kaydeden Kozan Ziraat Odası Lideri Yüksel Şahbazoğlu, “Şu anda hasat zamanı geldi. 10 bin dekar arpamız, 193 bin dekar buğdayımız var. Şu anda hasattan beklentimiz taban fiyatın açıklanması. İnşallah buradan da 100 bin tonluk bir rekolte beklentimiz var. Çiftçimizin yüzünün güleceğini düşünüyorum. Son yağışlarla birlikte buğdaylar son anda toparlandı. Arpamızın içinde buğdayımız da var.” Son dakika rahmet geldi Çok şükür şimdi iyi. Performansları da iyi” dedi.

Yedigöz Barajı suyu tarlalara ulaştığında toprağın bereketli olacağını düşündüklerini belirten Şahbazoğlu, biçerdöver bakımlarının doğru yapılması halinde tarlalardan daha fazla verim alınacağını kaydetti.

kofcaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu