Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İncirlik Üssü’ne indi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Reuters ajansı, Blinken’in Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ne indiğini bildirdi. Bu ziyaret, Blinken’in Türkiye’ye yaptığı iki yıllık görev süresinin ilkidir.

ABD basınına göre Blinken, Adana’nın güneyindeki İncirlik Hava Üssü’nden Ankara’ya geçecek. Blinken burada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerin ardından Washington yönetiminin yaptığı yardımın gündeme gelmesi beklenirken, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği, F- satışının da konuşulması planlanıyor. 16’lar ve S-400 krizi.

Reuters’e açıklamalarda bulunan kaynaklar, ABD’li bakanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşebileceğini bildirdi.

TÜRKİYE’DEN SONRA YUNANİSTAN’A GİDECEĞİZ

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’in Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak, Yunanistan ile ikili ilişkileri görüşmek ve Türkiye’yi vuran depremde arama-kurtarma çalışmalarını ve diğer kuruluşları gözlemlemek üzere 16-22 Şubat tarihlerinde Almanya, Türkiye ve Yunanistan’ı ağırladı. ve Suriye. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’in 19 Şubat’ta Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nü ziyaret edeceğini belirterek, “ABD’nin Türk yetkililerin yol açtığı yıkımın yaralarını sarmaya çabalarını ilk elden görme çabalarını ilk elden görecek. 6 Şubat depremleriyle”. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu