Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Kolombiya Dışişleri Bakanı Leyva’yı kabul etti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva ile bir araya geldi.

Devlet kanalı VTV, Leyva’nın iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek amacıyla Maduro ile başkent Karakas’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Miraflores’te bir araya geldiğini bildirdi.

Maduro, görüşmeye ilişkin fotoğrafı Twitter hesabından paylaşarak, “Kardeş Kolombiya Cumhuriyeti ile iki ülke arasındaki ilişkilerin gidişatını görüştük. Uzun yıllardır yeniden kurulan ilişkilerimizin geliştirilmesine gösterilen ilgiye teşekkür ederiz.” iki halkın da iyiliği için.” ifadesini kullandı.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan kısa açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Gustavo Petro’nun davetlisi olarak 25 Nisan’da Bogota’da gerçekleştirilecek olan Venezuela’daki siyasi sürece ilişkin uluslararası konferansın hazırlık toplantısını ele aldık. .” ifadesi yer aldı.

Leyva, 15 Nisan’da yaptığı açıklamada, Venezuela’daki durumu görüşmek üzere ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir zirve düzenleneceğini bildirdi.

Kolombiya’dan müzakerelere destek

Petro, 7 Ağustos’ta iktidara gelmesinden bu yana muadili Maduro ile dört kez bir araya geldi ve muhalefet ile hükümet arasında olası müzakereleri desteklediğini söyledi.

İktidar ve muhalefetin ortasında kalan Venezuela’da son görüşme Kasım 2022’de Meksika’nın mülkiyetinde yapılmış ancak çok az ilerleme kaydedilmişti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, çeşitli dönemlerde yaptığı açıklamalarda, muhalefetle müzakerelere dönmeyi dört gözle beklemediğini, ülkesinin uluslararası bankalarda el konulan kaynaklarının şu anda teslim edilmediğini belirtti.

kizilirmakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu