Dünya

UEA Başkanı Birol’dan petrol fiyatı uyarısı

UEA Lideri Fatih Birol, Bloomberg HT’de Finans Merkezi programına konuk oldu.

Birol, Orta Doğu’daki krize petrol ihracatçısı ülkelerin dahil olması halinde bunun piyasaya ciddi yansıyacağını ve fiyatların 3 haneli rakamlara çıkabileceğini söyledi.

Birol, “Gelişmelerin insani boyutu çok endişe verici. Ancak durum özellikle petrol ve doğal gaz açısından da endişe verici. Dünya petrol ihracatının yaklaşık üçte biri bu bölgeden geliyor. Hemen arz sıkıntısı yaşanacak.” Dünya ekonomisini etkiliyor. Şu anda petrol piyasasında ciddi bir gerilim var.” “Ancak fiyatlarda büyük bir sıçrama olmadı. Önemli ihracatçıların bu krize doğrudan dahil olması halinde petrol piyasasına etkisi ciddi boyutlara ulaşabilir” dedi.

“Dünya ekonomisi için son derece tehlikeli”

Petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselişi değerlendiren Birol, “Dünya petrol talebi 2023 yılına kadar artıyor. Büyümenin yüzde 80’i Çin’den geliyor. İkincisi, arz açısından Suudi Arabistan ve Rusya’nın başını çektiği bir grup ülke petrol sevkiyatını kısıtladı.” Bu anlamda ciddi bir eksiklik var.” “Fiyatlar 90 dolar civarında. Bu zaten yüksek bir rakam. Petrol ihracatçıları krize doğrudan dahil olursa fiyatlar 3 haneli rakamlara çıkabilir ki bu da kırılgan dünya ekonomisi ve enflasyon açısından son derece tehlikeli bir durum.”

odunpazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu