Yaşam

Türkçenin canlı rengi Memduh Şevket Esendal’ın Çekirge kitabı

Ondan güzel bir roman ve güzel hikayeler bıraktık çocuklar. Milletvekilleri, siyasi oyunlar günü havasını doldururken, herhalde oyalıyor. İnsanı övünür. Ama öldüklerinde tarihe mal olmuyorlar, sevmediğim tarih bile. Memduh Şevket Sendal Türkçe’nin açık ve sade kalemlerinden biridir.

Onu Ayaşlı ve kiracılarıyla tanısak da Otlakçı romanının da bir o kadar değerli bir yeri vardır. Cumhuriyet döneminin üretken yazarlarından biri olan Esendal, birçok yazar tarafından övülmüştür.

Sait Faik Abasıyanık Kendine özgü öykülerinde hayat hep ortada kalır; ne bir başlangıç ​​sözü, ne bir düğüm, ne de keskin sonuçlar meselesidir.

Bir bakıma klasik hikâye sanatı, sıradan hikâye anlatımı alt üst edilmiştir. Selim forvet Memduh Şevket Esendal sakin, barışçıl diliyle insanı ön planda tutuyor, “Bu konuda söylenecek ne var?”şaşırdım ama okuduktan sonra, ” Aslında söylenmesi gereken de tam olarak bu.”Söylettiren hikayeleri ve yaşanmamış gibi görünen anları yakalamadaki ustalığıyla hikayeciliğimizin temel direklerinden biridir.

Sayfa: 200

türkçenin canlı rengi

Yazdığı yüzlerce hikâyede her zaman insanlara neşe getirmeyi amaç edinmiş ve bunu çok iyi başarmış bir isimdir. Türkçenin en canlı rengi Memduh Şevket Esendal…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu