Haber

Son dakika! Merkez Bankası faiz oranını %15’ten %17,5’e çıkardı

merkez bankası Para Politikası Kurulu, Hafize Gaye Erkan başkanlığında ikinci kez toplandı. Kurul, siyasi oran olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17,5’e çıkarılmasına karar verdi.

MERKEZ BANKASI KARAR METNİ

Kurul, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon bekleyişlerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecine devam edilmesine karar vermiştir. Küresel enflasyon düşerken, uzun vadeli ortalamaların ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyrediyor. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesindeki merkez bankaları parasal sıkılaştırma sürecini sürdürüyor.

“ENFLASYONDA ANA EĞİLİM YÜKSELİYOR”

Ülkemizde son dönemde açıklanan göstergeler enflasyonun ana eğiliminin yükselmeye devam ettiğine işaret etmektedir. Bu gelişmede iç talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Konsey, bu unsurlara ek olarak, vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek bir olumsuz etki yaratacağını tahmin etmektedir.

“PARA SIKIŞTIRMA KADEMELİ GÜÇLENDİRİLECEK”

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerdeki artışın sürmesi ve turizm gelirlerine dayalı cari işlemler hesabındaki istikrar, fiyat istikrarına güçlü katkı sağlayacaktır. Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve orta vadede enflasyonu yüzde 5 hedefine ulaştıracak finansal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Mali sıkılaştırma, enflasyon görünümü belirgin bir şekilde düzelene kadar, gerektiğinde kademeli olarak güçlendirilecektir.

“BASİTLEŞTİRME SÜRECİ MEZUN OLACAK”

Kurul, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmak ve makro finansal istikrarı güçlendirmek için mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi basitleştiriyor. Etki analizi dikkate alınarak sadeleştirme süreci kademeli olarak devam edecektir. Bu çerçevede Kurul, mali sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma ile faiz artırımlarına ilişkin kararlar almıştır. Enflasyon göstergeleri ve enflasyonun ana eğilimi yakından izlenecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Konsey kararlarını öngörülebilir, bilgi odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

haber-semdinli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu