Haber

Kazakistan, Yakutistan’a Türk halklarının tarihi üzerine ortak bir proje yürütme teklifinde bulundu.

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Rusya Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti (Saha) Devlet Başkanı Aysen Nikolayev’e Türk halklarının kökeni ve oluşumu konusunda ortak bir tarihi projeyi hayata geçirme teklifinde bulundu.

İsmailov, başkent Astana’da Yakutistan Cumhuriyeti lideri Nikolayev ile bir araya geldi.

Yakutistan ile karşılıklı ticareti artırma potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizen Ismailov, 2022 Ocak-Kasım döneminde ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre on kat artarak yaklaşık 80 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Ismailov, kültürel ve insani alanlardaki etkileşimin ikili ilişkilerin değerli bir parçası olduğuna da işaret ederek, “Türk halklarının kökeni ve oluşumu konusunda ortak bir tarih projesi oluşturmak mümkündür. Avrasya’nın göçebe halklarının kültür, dil gelişimi ve mirasının korunması gibi çeşitli yönleriyle halkın ilgisini çekecektir.” terimini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, tarihi kökleri olan, yakın kültürel ve beşeri bağları bulunan Yakutistan ile iş birliğini derinleştirmeye özel önem verdiklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu