Haber

Bakan Özhaseki, Fildişi Sahili’nin 63. bağımsızlık yıl dönümü resepsiyonunda konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye ile Fildişi Sahili arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara yaklaştığına işaret ederek, Türkiye’nin adil, karşılıklı kazanmaya ve saygıya dayalı ilişkilerinin Afrika ülkeleri tarafından karşılandığını ve ticaret hacminin her geçen gün arttığını vurguladı. artan.

Bakan Özhaseki, Fildişi Sahili’nin bağımsızlığının 63. yılı ve ülkenin Ankara’daki büyükelçiliğinin açılışının 10. yılı münasebetiyle Çankaya ilçesindeki bir otelde düzenlenen resepsiyona katıldı.

Programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Özhaseki, katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Özhaseki, Türkiye’nin Afrika’daki birçok dost ülke ile yakın iş birliğine dikkat çekerek, bunu daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye ile Fildişi Sahili arasındaki iş birliğinin giderek geliştiğini belirten Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devlet başkanları ve ilgili bakanlar arasında gerçekleştirilen toplantılar, karşılıklı ziyaretler ve mutabakat zaptı bir noktada ticaret hacmimizin gelişmesine vesile oldu. Ticaret hacmi şu anda bir milyar dolara yaklaşıyor ama inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti adil, karşılıklı çıkara dayalı ve saygı çerçevesindedir.Sürdürdüğü her ilişki Afrika ülkelerinden karşılık görmekte ve bu ticaret hacmi giderek artmaktadır.

Türkiye’nin tarihte Afrika ve Avrupa’da gittiği her yere adaleti ve insanlığı getirdiğini ifade eden Özhaseki, “Dolayısıyla dünyanın bütün milletleri bizi, birçok Afrika ülkesine sömürü için giden ülkelerden ayırıyor.” söz konusu.

Ülkenin bağımsızlığının yıl dönümünü kutlayan Özhaseki, Fildişi Sahili’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Afrika Kupası’nda ülkeye başarılar diledi.

Konuşmanın ardından Özhaseki ve Fildişi Sahili’nin Ankara Büyükelçisi Khadidjata Toure, bağımsızlık yıl dönümü için hazırlanan pastayı kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu