Ekonomi

Akkuyu NGS’de çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali’nde (NGS) çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor.

Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat Müdürü Sergey Butckikh, Macaristan’da Paks NGS çevresindeki illerin belediye başkanlarının saha ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sahada 4 ünitenin de aynı anda yapıldığını hatırlatan Butckikh, “Akkuyu NGS sahası dünyanın en büyük nükleer santral sahasıdır. Ülkemiz için çok önemli olan taze nükleer yakıt getirme aşamasını geçtik. proje, 27 Nisan’da. Türkiye Cumhuriyeti’ni tebrik ediyorum çünkü artık orası nükleer kulübün yeri.” üye oldum.” dedi.

“Elektrik iletim hatlarının tamamına yakını tamamlandı”

Akkuyu NGS’de çalışmaların proje takvimine uygun olarak ilerlediğini belirten Butckikh, şunları kaydetti:

“Birinci ünitede genel olarak inşaat işleri birden çok kez tamamlandı. Şu anda teknolojik süreçlerin ve ekipmanların deneme süreçlerine devam ediyoruz. Rusya Federasyonu ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma gereği bir şartımız var. Türkiye Cumhuriyeti.O taban da tüm inşaatla ilgili.Onay ve ruhsatlar alındıktan sonra bir üniteyi ticari işletmeye almak için 7 yılımız var.İlk güç ünitesi için inşaat ruhsatını Nisan 2018’de aldığımız için, O tarihten itibaren 7 yıllık süre. Santralimizin elektrik nakil hatlarının tamamına yakını tamamlandı. Gerekli hazırlıkları da kendimiz yapıyoruz.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için hazırlık yapıyoruz”

Bu yıl sahada yapılacak çalışmaların proje için çok önemli olduğunu vurgulayan Butckikh, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı için hazırlık yapıyoruz. Bu tarih hem Türkiye hem de bizim için çok değerli çünkü burada bir aile gibi çalışıyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki inşaat işlerinin çoğunu tamamlama yükümlülüğümüz var. 1. ünite.Şimdi 2. ünitemiz var.Birimin ekipmanlarını getiriyoruz.Birinci ünitede yaptığımız gibi diğer ünitelerde de ekipmanların montajları programa göre ilerliyor.”????? ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu